MSD1A1 - dekodér pro servo

UL16-A02, UL16-A03, RC002A0, RC003A0, SD05A02, MSD1A1, TRD1A1
Němeček
Dátum registrácie: 31. Decembra 2020, 11:43

MSD1A1 - dekodér pro servo

Príspevok od používateľa Němeček »

Dobrý den
Nedaří se mi pomocí tohoto dekodéru ovládat servo HK15178. Po připojení začne servo kmitat mezi krajními polohami než vypne vratná pojistka. Chtěl bych tento dekodér použít pro analogový provoz, tedy změnou polarity na vstupu přestavovat servo do krajních poloh (výhybka pro CAR-systém)

PeLi
Administrátor
Dátum registrácie: 24. Februára 2020, 08:20

Re: MSD1A1 - dekodér pro servo

Príspevok od používateľa PeLi »

Skúste zmeniť krajné polohy serva cez CV34 a CV35, ale skôr bude problém s veľkým odberom serva. Z Googlu som vyčítal, že je to 10g servo, čo je veľa a určite má veľký záberový prúd.
Odporúčam použiť slabšie servo. Tu je zoznam serv, s ktorými bol dekodér testovaný: http://videopeli.szm.com/subory/zelezni ... ica013.htm

Trixt
Dátum registrácie: 1. Januára 2021, 16:54

Príspevok od používateľa Trixt »

Používám dekodér MSD1A1 a nejsem si jist, jak správně upravovat velikost výchylky serva na jednu a druhou stranu. V návodě jsou uvedeny registry CV 546 a CV 547, které jsou označeny jako poloha serva 1 a 2 (předpokládal jsem, že se jedná o krajní polohy). Zkusil jsem upravit hodnotu CV 546 ze 100 na 50. Výchylka se mi zvětšila (odhadem na 120°) ale rychlost otáčení serva nebyla rovnoměrná. V první části se otáčelo rychle a teprve ve zbývající části se otáčelo dle nastavení v CV 545. Vrátil jsem tedy do registru původní hodnotu a servo funguje opět správně v celém rozsahu pohybu. Mohl bych poprosit o radu, jak správně postupovat v případě, že bych potřeboval větší rozsah pohybu serva?

PeLi
Administrátor

V návodě jsou uvedeny registry CV 546 a CV 547, které jsou označeny jako poloha serva 1 a 2 (předpokládal jsem, že se jedná o krajní polohy).
V základnom režime sú to krajné polohy.
Zkusil jsem upravit hodnotu CV 546 ze 100 na 50. Výchylka se mi zvětšila (odhadem na 120°) ale rychlost otáčení serva nebyla rovnoměrná. V první části se otáčelo rychle a teprve ve zbývající části se otáčelo dle nastavení v CV 545. Vrátil jsem tedy do registru původní hodnotu a servo funguje opět správně v celém rozsahu pohybu.
Rýchlosť serva sa nastaví v CV545 a musí byť rovnomerná. Podľa mňa je hodnota CV546=50 už mimo rozsahu pripojeného serva, možno preto je pohyb nerovnomerný. Skúste otestovať iný typ serva.
Mohl bych poprosit o radu, jak správně postupovat v případě, že bych potřeboval větší rozsah pohybu serva?
Skúste postupne znižovať CV546 (stačí po desiatkach) až pokiaľ sa servo nezačne chovať divne. Potom postupne zvyšujte CV547. Rozsah je od 50 do 250. Myslím, že tých 120° sa bude dať nastaviť, len to chvíľku potrvá.

Němeček

PeLi napísal:
31. Decembra 2020, 12:43
Skúste zmeniť krajné polohy serva cez CV34 a CV35, ale skôr bude problém s veľkým odberom serva. Z Googlu som vyčítal, že je to 10g servo, čo je veľa a určite má veľký záberový prúd.
Odporúčam použiť slabšie servo. Tu je zoznam serv, s ktorými bol dekodér testovaný: http://videopeli.szm.com/subory/zelezni ... ica013.htm
Serva HK17178 používám ve dvojici pro modul přejezdu a tam problém není. Zkusím změnit CV34 a CV35

Němeček

Změnil jsem CV34 (70) a CV35 (250) pro servo HK17178 a sestava funguje správně dle očekávání (mezní hodnoty pro tento typ serva).
Narazil jsem ale na jiný "problém". Pro analogový provoz (změna polarity na vstupu) je potřeba napájecí napětí odpojit a připojit s opačnou polaritou s časovou prodlevou cca 0,5s. Při použití přepínače (2polohy) nebo relé (čas přestavení cca 0,03s) se poloha nezmění.

PeLi
Administrátor

V návode bol zle uvedený rozsah CV546 až CV553 (CV34 až CV41) Správny rozsah je 50 až 250. Za chybu v návode sa ospravedlňujem.
Narazil jsem ale na jiný "problém". Pro analogový provoz (změna polarity na vstupu) je potřeba napájecí napětí odpojit a připojit s opačnou polaritou s časovou prodlevou cca 0,5s. Při použití přepínače (2polohy) nebo relé (čas přestavení cca 0,03s) se poloha nezmění.
Nepočítal som s tým, že tento dekodér bude používaný v "analógu". Analógový režim funguje maximálne jednoducho. Ak po zapnutí nebol zistený digitálny signál, tak sa servo prepne podľa polarity napájania a čaká na digitálny signál. Preto je tam potrebné odpojiť napájanie na cca 0,5s. Možno by stálo za pokus zapnúť bit 4 v CV539 (CV27).
Samozrejme je možné upraviť program podľa požiadaviek.

Němeček

Možno by stálo za pokus zapnúť bit 4 v CV539 (CV27).
Změna v CV27 bit 4 bohužel nepomohla. Pokud by bylo možné do budoucna změnit SW tak aby bylo možné pro analogový provoz použít pro změnu polarity relé, byla by to dobrá volba pro spoustu modelářů, kteří chtějí servem něco rozpohybovat.

Napísať odpoveď